Metaverse چیست؟

Metaverse

متاورس مفهومی از یک جهان دائمی، آنلاین و سه بعدی است که چندین فضای مجازی مختلف را ترکیب می کند. می توانید آن را به عنوان یک برنامه تکراری اینترنتی در آینده در نظر بگیرید. متاورس به کاربران این امکان را می دهد که در این فضاهای سه بعدی با هم کار، ملاقات، بازی و معاشرت داشته باشند.

متاورس به طور کامل وجود ندارد، اما برخی از پلتفرم‌ها حاوی عناصر متاورژن هستند. بازی‌های ویدیویی در حال حاضر نزدیک‌ترین تجربه متاورس را ارائه می‌کنند. توسعه دهندگان از طریق میزبانی رویدادهای درون بازی و ایجاد اقتصادهای مجازی، مرزهای بازی را جابجا کرده اند.

ارزهای رمزپایه می توانند برای یک متاورس مناسب باشند. آنها امکان ایجاد یک اقتصاد دیجیتال با انواع مختلف توکن های کاربردی و کلکسیون های مجازی (NFT) را فراهم می کنند. متاورس همچنین از کیف پول های رمزنگاری مانند Trust Wallet و MetaMask استفاده می‌کند. همچنین، از طریق فناوری بلاک چین می‌تواند سیستم‌های حاکمیتی شفاف و قابل اعتمادی را ارائه دهد.

در بلاک چین، برنامه های کاربردی مشابه متاورس دیگری هم در حال حاضر وجود دارد و درآمد مناسبی را برای زندگی افراد فراهم می‌کند. Axie Infinity یکی از این بازی‌های سودآور است که بسیاری از کاربران برای تامین درآمد خود بازی می‌کنند. SecondLive و Decentraland نمونه های دیگری از ترکیب موفقیت آمیز دنیای بلاک چین و اپلیکیشن های واقعیت مجازی هستند.

وقتی به آینده می نگریم، غول های بزرگ فناوری را می‎بینیم که سعی می کنند راه را پیش ببرند. با این حال، جنبه های غیرمتمرکز صنعت بلاک چین به بازیکنان کوچکتر اجازه می دهد در توسعه متاورس نیز مشارکت کنند.

معرفی

ارتباطات بین دنیای مالی، مجازی و فیزیکی به طور فزاینده ای مرتبط شده است. در دستگاه هایی که برای مدیریت زندگی خود از آن‌ها استفاده می کنیم، می‎بینیم که تقریباً با فشار یک دکمه به هر چیزی که می خواهیم دسترسی پیدا می کنیم. اکوسیستم کریپتو نیز از این امر در امان نمانده است. NFTها، بازی‌های بلاک چین و پرداخت‌های رمزنگاری دیگر فقط به گیک‌های رمزنگاری محدود نمی‌شوند. اکنون همه‌ی آن‎‌‎ها به عنوان بخشی از یک متاورس در حال توسعه به راحتی در دسترس هستند.

تعریف متاورس چیست؟

متاورس مفهومی از فضای مجازی سه بعدی آنلاین است که کاربران را در تمام جنبه های زندگیشان به هم متصل می کند. همچنین متاورس پلتفرم‌های متعددی را به هم متصل می‌کند، مانند اینترنتی که حاوی وب‌سایت‌های مختلفی است که از طریق یک مرورگر قابل دسترسی هستند.

این مفهوم در رمان علمی تخیلی Snow Crash اثر ” Neal Stephenson”  توسعه داده شد. با این حال، در حالی که ایده متاورس زمانی یه ایده‌ی تخیلی به نظر می‌رسید، اکنون به نظر می رسد که می تواند در آینده به واقعیت تبدیل شود.

متاورس توسط دنیای واقعی هدایت می شود و هر کاربر یک شخصیت یا آواتار را کنترل می کند. برای مثال، ممکن است با یک هدست در واقعیت مجازی Oculus در دفتر مجازی خود ، شرکت کنید، کار را به پایان برسانید و در یک بازی مبتنی بر بلاک چین استراحت کنید و سپس سبد ارزهای دیجیتال و امور مالی خود را در داخل متاورس مدیریت کنید.

در حال حاضر می توانید برخی از جنبه های متاورس را در دنیای بازی های ویدیویی مجازی موجود مشاهده کنید. بازی هایی مانند Second Life و Fortnite یا ابزارهای اجتماعی کاری مانند Gather.town ، عناصر متعددی از زندگی ما را در دنیای آنلاین گرد هم می آورند. با وجودیکه این برنامه ها متاورس نیستند، اما تا حدودی مشابه هستند و باید گفت که فراجهان هنوز وجود ندارد.

متاورس علاوه بر پشتیبانی از بازی یا رسانه های اجتماعی، اقتصاد، هویت دیجیتال، حکومت غیرمتمرکز و غیره،  برنامه ها را با هم ترکیب می کند. حتی امروزه، ایجاد کاربر و مالکیت اقلام و ارزهای با ارزش،  به ایجاد یک متاورس واحد و متحد کمک می‌کند. همه این ویژگی ها پتانسیل بلاک چین را برای تقویت این فناوری در آینده فراهم می کند.

چرا بازی های ویدیویی با متاورس مرتبط هستند؟

به دلیل تأکید بر واقعیت مجازی سه بعدی، در حال حاضر بازی های ویدیویی نزدیک ترین تجربه متاورس را ارائه می دهند. این نکته فقط به این دلیل که آنها سه بعدی هستند، نیست ، بلکه بازی‌های ویدیویی اکنون خدمات و ویژگی‌هایی را ارائه می‌کنند که به دیگر جنبه‌های زندگی ما مرتبط می‌شود. بازی ویدیویی Roblox حتی میزبان رویدادهای مجازی مانند کنسرت ها و جلسات است. بازیکنان هم فقط بازی نمی‌کنند، بلکه  از بازی‌ها برای سایر فعالیت ها و بخش هایی از زندگی خود در «فضای مجازی» نیز استفاده می کنند. به عنوان مثال، در بازی چند نفره Fortnite، 12.3 میلیون بازیکن در تور مجازی موسیقی درون بازی تراویس اسکات شرکت کردند.

رمزارزها در متاورس به چه شکلی قرار می‌گیرند؟

بازی‌ها جنبه‌ی سه بعدی متاورس را فراهم می کنند، اما در دنیای مجازی به همه‌ی چیزهایی که می توانند همه‌ی جنبه های زندگی را پوشش دهند، پوشش نمی دهند. Crypto می‌تواند سایر بخش‌های کلیدی مورد نیاز، مانند گواهی دیجیتالی مالکیت، انتقال ارزش، حاکمیت و دسترسی را ارائه دهد. اما اینها دقیقا به چه معنا هستند؟

اگر در آینده کار کنیم، معاشرت کنیم و حتی اقلام مجازی را در متاورس بخریم، به روشی مطمئن برای نشان دادن مالکیت نیاز داریم. ما همچنین باید با انتقال این اقلام و پول در اطراف متاورس احساس امنیت کنیم. در نهایت اگر این بخش بزرگی از زندگی ما باشد، ما می خواهیم در تصمیم‌گیری‌هایی که در متاورس اتفاق می افتد نقشی ایفا کنیم.

برخی از بازی‌های ویدیویی از قبل دارای راه‌حل‌های اساسی هستند، اما بسیاری از توسعه‌دهندگان از رمزنگاری و بلاک چین به‌عنوان یک گزینه بهتر استفاده می‌کنند. بلاک چین روشی غیرمتمرکز و شفاف برای برخورد با موضوعات ارائه می دهد، در حالی که توسعه بازی های ویدیویی متمرکز تر است.

توسعه دهندگان بلاک چین ، از دنیای بازی های ویدیویی نیز تأثیر می گیرند. Gamification  در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)  و GameFi رایج است. به نظر می رسد در آینده ممکن است این دو جهان به دلیل شباهت‌های زیادی که وجود دارد، بیشتر از این هم یکپارچه شوند. جنبه های کلیدی بلاک چین که برای متاورس مناسب هستند عبارتند از:

  1. مدرک دیجیتالی مالکیت: با داشتن کیف پولی با دسترسی به کلیدهای خصوصی خود، می توانید فورا مالکیت فعالیت یا دارایی در بلاک چین را اثبات کنید. برای مثال، می‌توانید هنگام کار، برای نشان دادن مسئولیت‌پذیری خود، رونوشت دقیق تراکنش‌های خود در بلاک چین را نشان دهید. کیف پول یکی از امن ترین و قوی ترین روش ها برای ایجاد هویت دیجیتال و اثبات مالکیت است.

  1. قابلیت جمع آوری دیجیتال: همانطور که می توانیم مشخص کنیم که چه کسی مالک چه چیزی است، می توانیم نشان دهیم که یک کالا، کالای اصلی و منحصر به فرد است. برای یک متاورس که به دنبال ترکیب بیشتر فعالیت های زندگی واقعی است، این موضوع مهمی است، بنابراین از طریق NFT ها، می توانیم اشیایی را ایجاد کنیم که 100 درصد منحصر به فرد هستند و هرگز نمی توانند دقیقاً کپی یا جعل شوند. یک بلاک چین همچنین می تواند نشان دهنده مالکیت اقلام فیزیکی باشد.

  1. انتقال ارزش: متاورس به راهی برای انتقال ایمن ارزش نیاز دارد که کاربران به آن اعتماد دارند. در بازی، ارزهای موجود در بازی‌های چندنفره از امنیت کمتری نسبت به کریپتو روی یک بلاک چین برخوردار هستند. اگر کاربران زمان زیادی را در متاورس صرف کنند و حتی در آنجا کسب درآمد کنند، به یک ارز قابل اعتماد نیاز خواهند داشت.

  1. حاکمیت: توانایی کنترل قوانین تعامل شما با متاورس نیز باید برای کاربران مهم باشد. در زندگی واقعی، ما می توانیم در شرکت ها حق رای داشته باشیم و رهبران و دولت ها را انتخاب کنیم. متاورس همچنین به راه‌هایی برای اجرای حکمرانی منصفانه نیاز دارد و بلاک چین در حال حاضر یک روش اثبات شده برای انجام این کار است.

  1. قابلیت دسترسی: ایجاد کیف پول برای همه افراد در سراسر جهان در بلاک چین های عمومی آزاد است. برخلاف حساب بانکی، نیازی به پرداخت پول یا ارائه جزئیات ندارید. این امر آن را به یکی از در دسترس ترین راه ها برای مدیریت امور مالی و هویت دیجیتالی آنلاین تبدیل می کند.

  1. قابلیت همکاری: فناوری بلاک چین به طور مداوم سازگاری بین پلتفرم های مختلف را بهبود می بخشد. پروژه هایی مانند Polkadot (DOT) و Avalanche (AVAX) امکان ایجاد بلاک چین های سفارشی را فراهم می کنند که می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند. یک متاورس واحد، به اتصال چندین پروژه نیاز دارد و فناوری بلاک چین در حال حاضر راه حل هایی برای این کار دارد.

کار متاورس چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، متاورس تمام جنبه های زندگی را در یک مکان ترکیب می کند. در حالی که بسیاری از افراد از قبل در خانه کار می‌کنند، در متاورس، شما می توانید وارد یک دفتر سه بعدی شوید و با آواتارهای همکاران خود تعامل داشته باشید. شغل شما همچنین ممکن است مرتبط با متاورس باشد و درآمدی را برای شما فراهم کند که به طور مستقیم در متاورس قابل استفاده است. در واقع، این نوع مشاغل از قبل به شکل مشابهی وجود داشتند.

GameFi و مدل‌های بازی‌ ای که برای کسب درآمد استفاده می‌شوند،  اکنون جریان‌های درآمدی ثابتی را برای مردم در سراسر جهان فراهم می‌کنند. این مشاغل آنلاین ، کاندیداهای عالی برای پیاده سازی متاورس در آینده هستند، زیرا نشان می دهند که مردم مایلند زمان خود را صرف زندگی و کسب درآمد در دنیای مجازی کنند. بازی‌های درآمدزا مانند Axie Infinity و Gods Unchained ، حتی جهان یا آواتار سه بعدی هم ندارند، با این حال، این یک اصل است که آنها می توانند بخشی از متاورس به عنوان راهی برای کسب درآمد به طور کامل در دنیای آنلاین، باشند.

نمونه های متاورس

در حالی که ما هنوز یک متاورس واحد و پیوندی نداریم، پلتفرم‌ها و پروژه‌های زیادی مشابه متاورس داریم. به طور معمول، اینها NFTها و سایر عناصر بلاک چین را در خود جای می دهند. بیایید به این سه مثال نگاهی بیندازیم:

SecondLive

SecondLive یک محیط مجازی سه بعدی است که در آن کاربران آواتارها را برای معاشرت، یادگیری و تجارت کنترل می کنند. این پروژه همچنین دارای یک بازار NFT برای مبادله اقلام کلکسیونی است. در سپتامبر 2020، SecondLive میزبان جشنواره‌ی برداشت زنجیره‌ی هوشمند Binance به عنوان بخشی از اولین سالگرد آن بود. نمایشگاه مجازی، پروژه های مختلفی را در اکوسیستم BSC به نمایش گذاشت تا کاربران بتوانند با آن ها کاوش کنند و با آنها تعامل داشته باشند.

Axie Infinity

Axie Infinity یک بازی برای کسب درآمد است که به بازیکنان کشورهای در حال توسعه فرصتی برای کسب درآمد ثابت می دهد. با خرید یا هدیه گرفتن از سه موجود به نام Axies، یک بازیکن می تواند شروع به پرورش توکن Smooth Love Potion (SLP) کند. هنگامی که در بازار آزاد فروخته می شود، یک نفر بسته به میزان بازی و قیمت بازار می تواند تقریباً بین 200 تا 1000 دلار (USD) درآمد داشته باشد.

در حالی که Axie Infinity یک کاراکتر سه بعدی یا آواتار منحصر به فرد ارائه نمی دهد، به کاربران این فرصت را می دهد تا کارهایی شبیه به متاورس انجام دهند. شاید قبلاً داستان معروف فیلیپینی ها را شنیده باشید که از آن به عنوان جایگزینی برای اشتغال تمام وقت یا رفاه استفاده می کنند.

Decentraland

Decentraland یک دنیای دیجیتال و آنلاین است که عناصر اجتماعی را با ارزهای دیجیتال، NFTها و املاک مجازی ترکیب می کند. علاوه بر این، بازیکنان نیز نقش فعالی در اداره پلتفرم دارند. مانند سایر بازی های بلاک چین، NFT ها برای نمایش کلکسیون های لوازم آرایشی استفاده می شوند. آنها همچنین برای قطعه زمین 16*16 متری از LAND استفاده می کنند که کاربران می توانند در بازی با ارز دیجیتال MANA خریداری کنند. در نهایت ترکیب همه این‌ها یک اقتصاد رمزنگاری پیچیده ایجاد می کند.

 آینده متاورس به چه شکلی است؟

فیس بوک یکی از بهترین گزینه ها برای ایجاد یک متاورژن یکپارچه است. این امر به‌ویژه برای یک متاورس مبتنی بر رمزارز، به دلیل پروژه استیبل‌کوین Diem فیسبوک، جالب است. مارک زاکربرگ به صراحت به برنامه های خود برای استفاده از پروژه متاورس برای حمایت از کار از راه دور و بهبود فرصت های مالی برای مردم کشورهای در حال توسعه، اشاره کرده است. مالکیت فیس‌بوک بر رسانه‌های اجتماعی، ارتباطات و پلتفرم‌های رمزنگاری به آن شروع خوبی برای ترکیب همه این دنیاها را می‌دهد. هدف سایر شرکت های بزرگ فناوری از جمله مایکروسافت، اپل و گوگل نیز ایجاد یک متاورس است.

Slot Gacor
Slot Gacor
Slot Gacor
Slot Gacor
Slot Gacor
Slot Gacor
Slot Gacor
Slot Gacor
Slot Gacor
Slot Gacor
Slot Gacor
Slot Gacor

هنگامی که صحبت از یک متاورس مبتنی بر کریپتو به میان می‌آید، ادغام بیشتر بین بازارهای NFT و جهان‌های مجازی سه‌بعدی قدم بعدی هستند. دارندگان NFT در حال حاضر می توانند کالاهای خود را از چندین منبع در بازارهایی مانند OpenSea و BakerySwap بفروشند، اما هنوز یک پلت فرم سه بعدی محبوب برای این کار وجود ندارد. در مقیاس بزرگ‌تر، توسعه‌دهندگان بلاک چین ممکن است اپلیکیشن‌های محبوب متاورس را با کاربران از یک غول بزرگ فناوری توسعه دهند.

بستن افکار

در حالی که یک متاورس واحد و متحد به احتمال زیاد راه درازی دارد، ما در حال حاضر می‌توانیم شاهد تحولاتی باشیم که ممکن است منجر به ایجاد این متاورس متحد شود. به نظر می‌رسد که این مورد، استفاده علمی تخیلی از فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال باشد. مطمئن نیستیم که آیا واقعاً به نقطه فراجهانی برسیم. اما در این بین، می‌توانیم پروژه‌های مشابه متاورس را تجربه کنیم و به ادغام بلاک‌چین بیشتر در زندگی روزمره خود ادامه دهیم.

academy.binance