کمبود جهانی تراشه تا کی ادامه دارد؟

شرکت اینفینئون که بزرگترین شرکت تولیدکننده نیمه رسانا در آلمان است، پیش بینی کرد کمبود جهانی تراشه که به همه از خودروسازان تا تولیدکنندگان رایانه آسیب زده، ممکن است سالها ادامه پیدا کند.

راینهارد پلوس، مدیرعامل شرکت اینفینئون در مصاحبه با نشریه فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ گفت: کمبود تراشه در حوزه هایی که ظرفیت توسعه آنها نسبت به تقاضای مصرف کننده آهسته است، ممکن است در سال ۲۰۲۳ هم ادامه پیدا کند. ساخت تاسیسات جدید و اتاقهای پاکی که در آنجا ویفرهای سیلیکونی به تراشه تبدیل می شوند می تواند دو تا دو سال و نیم زمان ببرد و ارتقای تاسیسات فعلی ۹ ماه تا یک سال زمان می برد.

کمبود تراشه امسال به شرکتهای مختلف از تسلا گرفته تا اپل و مایکروسافت ضربه زده است.

به گفته پلوس، نیازهای دورکاری کارمندان و تبعات کمبود تراشه در صنعت خودروسازی خودروسازی پس از تاخیرهای ناشی از پاندمی، به پیشرانهای اصلی برای صنعت تراشه تبدیل شده اند. رواج خودروهای برقی و تقاضای رو به رشد برای انرژی تجدیدپذیر از دیگر عوامل سهیم در کمبود تراشه بوده اند.

از جمله شرکتهای خودروسازی که از کمبود تراشه دچار مشکل شده است “ولوو کار” است. کارخانه این شرکت در بلژیک هفته جاری به مدت سه روز به دلیل کمبود تراشه فعالیت نخواهد داشت و ۵۰۰۰ کارمندش به طور موقت بیکار می شوند. این شرکت به دلایل مشابه برای پنج روز در نیمه نخست سال تعطیل بود.

 

تسلا

خودروسازی

 انرژی 

1400/05/26

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.