پوپولیسم اقتصادی

پوپولیسم اقتصادی

پوپولیسم اقتصادی

خطر پوپولیسم اقتصادی

دلایل خوبی وجود دارد برای اینکه از پوپولیسم خوشمان نیاید و بترسیم. این واژه به همراه خود اجرای تصمیمات هیجانی، غیرکارشناسی، سلیقه ‏ای، جهت‏ دار، غیرمسوولانه و ناپایدار را تداعی می ‏کند.

پوپولیست‌ها از کجا می‌آیند؟ تفاوت کجاست؟ واژگان و ادبیات؟ تسلط در ارائه آمار و ارقام؟ سابقه و مدرک دانشگاهی؟ متاسفانه، پوپولیست‌های اقتصادی بسیاری اوقات در هیات اقتصاددان با مدرکی مرتبط یا با پشتیبانی اطلاعاتی و مطالعاتی گروهی از اقتصادخوان‌ها ظهور می‌کنند، معمولا بسیار به آمار و ارقام تسلط دارند و به‌طور هدفمند از آن استفاده می‌کنند، از توان سخنوری، بلاغت ادبیات و واژگان غنی برخوردارند و به‌طور خاص در این زمینه از رقبای خود چندین قدم جلو هستند.

تفاوت عمده آنها در به‌کارگیری ترفندهای مغالطه‌ در استدلال‌ورزی و نتیجه‌گیری‌های سفسطه‌ای است. همین است که کار را سخت می‌کند. تاریخ نشان داده که پوپولیسم پیامدهای زیر را به بار آورده‌ است: کاهش رشد بلندمدت اقتصادی، کاهش درآمد سرانه و سرانه مصرف مردم، افزایش نابرابری و شدت فقر.

به‌طور کلی پوپولیست‌ها از سه طریق به اقتصاد ضربه می‌زنند:

۱- ملی‌گرایی یا خود اتکایی و… به‌خصوص در شکل حمایت‌های تجاری از تولیدات صنعتی. پوپولیست‌ها با مرزهای باز و رقابت خارجی مشکل دارند.

۲- اعمال سیاست‌های اقتصاد کلان بی‌ثبات‌ساز و ناپایدار تورمی که باعث راه‌اندازی چرخه‌های تورم-بدهی (چاپ پول) می‌شود.

۳- متلاشی کردن نهادها که به تخریب بدنه کارشناسی، نظارتی و حساب‌خواهی می‌انجامد.

1400/6/4

اشتراک گذاری

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email
Twitter
Print
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها