هم‌جوشی هسته‌ای عامل پیشرفت تاریخی در تولید انرژی

هم‌جوشی هسته‌ای عامل پیشرفت تاریخی در تولید انرژی

هم‌جوشی هسته‌ای عامل پیشرفت تاریخی در تولید انرژی

«پیشرفت تاریخی» در تولید انرژی از هم‌جوشی هسته‌ای رقم خورد

 

یک مرکز تحقیقات ملی در آمریکا اعلام کرد که از طریق هم‌جوشی هسته‌ای موفق شده توان تولید انرژی را به سطح بی‌سابقه‌ای افزایش دهد؛ دستاوری که از آن به عنوان «پیشرفت تاریخی» یاد شده است.

در جریان این آزمایش که در مرکز ملی احتراق و علوم فوتونی آمریکا، ان‌آی‌اف واقع در کالیفرنیا انجام شده، با استفاده از نور لیرز با غلظت بالای ۱۹۲، نقطه‌ای داغ به قطر یک تار مو ایجاد شده است. در نتیجه همجوشی ایجاد شده در این نقطه که تنها ۱۰۰ تریلیونیوم یک ثانیه به طول انجامیده، بیش از ۱۰ کوادریلیون (هزار تریلیون) وات انرژی آزاد شده است. این مرکز با انتشار نتیجه این آزمایش تصریح کرده که میزان انرژی آزاد شده در جریان آزمایش ۸ اوت، هشت برابر بیش از آزمایش مشابهی است که در بهار گذشته انجام شده بود.

هم‌جوشی هسته‌ای که از آن به عنوان انرژی نوین نسل آینده یاد می‌شود، به ویژه به دلیل تولید پایین زباله و عدم انتشار گازهای گلخانه‌ای حامیان بسیاری در میان محققان جهان پیدا کرده است. هم‌جوشی یا «فیوژن» فرایند معکوسی است که در نیروگاه‌های هسته‌ای با عنوان شکافت یا «فیشن» مورد استفاده قرار می‌گیرد. در فرایند هم‌جوشی دو هسته اتمی سبک با هم جوش می‌خورند تا یک هسته سنگین‌تر ایجاد شود؛ چنان که هم‌جوشی دو ایزوتوپ هیدروژن باعث ایجاد هلیوم می‌شود. این فرآیندی است که در برخی ستارگان از جمله خورشید مدام در حال رخداد است.

 

1400/5/30

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در print
Print
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 15 دقیقه است

    0
    افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
    ()
    x