نگرانی بانک‌ها از انتشار ارز دیجیتالی بانک‌ مرکزی

 

بانک‌های مرکزی جهان از اروپا و بریتانیا گرفته تا چین و آمریکا در تدارک انتشار ارزهای دیجیتالی هستند؛ تلاش برای جذب تقاضای جهانی برای رمزارزها و محدود کردن معاملات آنها. ولی چرا این اقدام، بانک‌های تجاری را سخت نگران کرده است؟
کسب و کار سنتی بانک‌های تجاری از آغاز فعالیت آنها در اروپا همواره بر جذب سپرده‌های خُرد با نرخ سود پایین و دریافت بهره بالاتر از وام‌ها و اعتبارهای اعطا شده به متقاضیان از محل همان سپرده‌های جذب شده متکی بوده است.
بانک‌های تجاری نگران استقبال گسترده مردم از ارزهای دیجیتالی هستند. چرا که استقبال گسترده مردم از ارز‌های دیجیتال می‌تواند منجر به انتقال بخش قابل توجهی از سپرده‌های آنها نزد این بانک‌ها به بانک‌های مرکزی اروپا شود. رخدادی که همانند یک بحران مالی و سقوط یکباره نرخ بهره می‌تواند آنها را با خطر جدی ورشکستگی مواجه کند.

بر اساس مطالعه آندره آ فیلتری، رئیس تحقیقات حقوق صاحبان سهام در بانک سرمایه‌گذاری مدیابانکا(Mediobanca) اجرای این طرح بانک مرکزی اروپا به لحاظ نظری می‌تواند تهدیدی برای حدود ۱۱ تریلیون یورو سپرده بانکی باشد ولی در صورتی که پیشنهاد فابیو پانتا، یکی از اعضای هیات مدیره بانک مرکزی اروپا مبنی بر قرار دادن سقف ۳ هزار یورویی برای سپرده‌گذاری نزد این بانک برای دریافت ارز دیجیتال اجرا شود، حداکثر ۱ تریلیون یورو از سپرده نزد بانک‌های تجاری اروپا کاسته خواهد شد و این رقم نمی‌تواند توان وام دهی آنها را به طور جدی تهدید کند.

 

 

20 مرداد 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.