میدان دادن به بازار غیر رسمی با تشدید محدودیت صرافی‌ ها / تراکنش چند صد میلیارد تومانی پلتفرم های فروش رمز ارز

کامران سلطانی‌زاده درباره محدودیت‌ صرافی‌ها برای تبادلات مالی با یکدیگر توضیح داد: درحالی‌که تمام فعالیت صرافی‌ها در سامانه سنا ثبت و زیر نظر بانک‌‎مرکزی انجام می‌شود اما بر اساس مصوبه‌ای که از سال گذشته اعلام شده، صرافی‌ها امکان خرید و فروش ارز با یکدیگر را ندارند.

به گفته رییس سابق کانون صرافان، این اقدام در چرخه تامین ارز صرافی‌ها اختلال ایجاد کرده و در مقابل منجر به تقویت فعالیت بازار آزاد شده چراکه در حال حاضر صرافی‌ها صرفا مجاز به خرید ارز از سامانه نیما، ارز صادرکنندگان و مردم هستند که این محدودیت مانع تامین نیاز متقاضیان از صرافی‌های رسمی و سوق پیدا کردن آن‌ها به سمت بازار غیررسمی شده است.
این فعال بازار ارز ادامه داد: از طرفی باتوجه به اینکه عمده ارز خریداری شده از صادرکنندگان یا سامانه نیما دلار و یورو است، صرافی‌های رسمی سایر ارز‌ها از جمله دینار، درهم و لیر را ندارند و در مقابل این ارز‌های متفرقه در اختیار بازار غیررسمی قرار دارد.

رییس سابق کانون صرافان در بخش دیگری از صحبت‌های خود به خرید و فروش رمز ارز از طریق پلتفرم‌های غیر مجاز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیش از هفت میلیون ایرانی رمز ارز خریده‌اند و تراکنش پلتفرم‌های غیرمجاز به بیش از چند صد میلیارد تومان رسیده اما صرافی‌های رسمی با دارا بودن قابلیت معامله رمز ارز مجوز انجام این کار را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.