مدت زمان استخراج بیت کوین

مدت زمان استخراج بیت کوین

مدت زمان استخراج بیت کوین

بیت کوین تا چه زمانی قابل استخراج است؟

هر کاری پاداشی دارد؛ شما به‌عنوان یک ماینر با فعالیت در شبکه بیت‌ کوین، تراکنش‌های شبکه را تأیید و امنیت آن را تأمین کرده و در قبال این کار پاداش دریافت می‌کنید.

برای اینکه امنیت بیت‌کوین حفظ شود و نتوان به شبکه حمله کرد و تمام بیت‌کوین‌ها را در یک لحظه استخراج کرد، ماینینگ طوری طراحی شده است که ماینرها برای کسب پاداش باید یک سری مسائل ریاضی را با استفاده از قدرت پردازش کامپیوترهای خود حل کنند. اگر کسی بخواهد امنیت شبکه را به خطر بیندازد باید قدرت پردازشی به اندازهٔ بیش از نصف ماینرهای شبکه داشته باشد.

 

برای اینکه همه واحدهای بیت‌کوین سریع استخراج نشوند و ماینینگ رقابتی بماند، چیزی به نام سختی استخراج تعریف شده و هر چقدر قدرت ماینرها بیشتر شود،‌ سختی هم افزایش پیدا می‌کند. به این ترتیب، بیت‌کوین کمیاب‌تر و کمیاب‌تر می‌شود.

تعداد واحدهای بیت‌کوین محدود به ۲۱ میلیون واحد است، پاداش استخراج بیت‌کوین در حال حاضر، ۱۲/۵ واحد بیت‌کوین (BTC) است. این پاداش در ابتدای راه‌اندازی بیت‌کوین ۵۰ واحد بود. پس از هر ۲۱۰¡۰۰۰ بلاک (تقریبا هر چهار سال یک بار)، پاداش استخراج شبکه نصف می‌شود (Halving).

امسال (حدود ۴۳ روز دیگر) پاداش استخراج بیت‌کوین نصف خواهد شد و به ۶/۲۵ واحد کاهش می‌یابد.

ماینرها علاوه‌بر پاداش استخراج، از کارمزد تراکنش‌ها هم سود می‌برند. بنابراین، وقتی در سال ۲۱۴۰ (بر اساس برآوردها) همه بیت‌کوین‌ها استخراج شوند، ماینرها فقط از کارمزدها سود خواهند برد.

 

علیرضا صادقی-کارشناس اقتصاد

گسترش نیوز

1400/05/24

اشتراک گذاری

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email
Twitter
Print
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها