مالیات اینفلوئنسر‌ها در ایران؟

مالیات اینفلوئنسر‌ها در ایران؟

چهره‌های فضای مجازی در ایران باید مالیات بدهند

کاربران اینستاگرامی که بالای ۵۰۰ هزار دنبال‌کننده دارند، باید مالیات بپردازند. دستور‌العمل اجرایی دریافت مالیات از «چهره‌های فضای مجازی» (اینفلوئنسر‌ها) در حالی ابلاغ شد که مجلس شورای اسلامی در طرحی موسوم به «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی» در پی محدودسازی نرم‌افزارهایی مثل اینستاگرام در ایران است.

اینستاگرام حالا دیگر تنها نرم‌افزاری برای وقت‌گذرانی در فضای مجازی نیست. بسیاری از کسب‌وکارهای کوچک با استفاده از ظرفیت این نرم‌افزار پا گرفته‌اند. برخی افراد فعال در حوزه‌های مختلف نیز توانسته‌اند با جذب تعداد زیادی از افراد در این فضا، درآمد‌ داشته باشند و حالا دولت در پی آن است که از آنان مالیات بگیرد.

هم‌زمان، در طرح جدید نمایندگان مجلس شورای اسلامی ، نرم‌افزارهایی همچون اینستاگرام در صورتی که نتوانند مجوز فعالیت در کشور را دریافت کنند، محدود خواهند شد. این طرح اعتراض شدید بسیاری از کاربران را در پی داشت و فعالان مجازی درباره ایجاد اختلال در کسب‌وکارهای آنلاین در صورت اجرای «طرح صیانت»، هشدار دارند. یکی از این افراد رضا الفت، سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی، بود که گفت: «در شرایط اقتصاد غیر فعالی که بسیاری از مردم برای امرار معاش به اینستاگرام پناه آورده‌اند، نخستین نتیجه اجرای طرح محدودسازی اینترنت، کسب‌وکارهای اینستاگرامی را متاثر خواهد کرد.»

به گزارش پایگاه خبری رویداد ۲۴، در این دستورالعمل از سازمان امور مالیاتی خواسته شده است فهرستی از کاربران را که مشمول این نوع مالیات می‌شوند تهیه کند و اطلاع‌رسانی لازم به مودیان را در دستور کار قرار دهد.

 

1400/05/26

اشتراک گذاری

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email
Twitter
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.