فروش پسماند از طریق بورس کالا

شورای رقابت دستورالعمل تنظیم بازار پسماند را تصویب کرد که بر اساس آن فروش پسماند از طریق بورس کالا امکانپذیر شد.
طبق بند ۵ ماده ۵۸ قانون اجرایی سیاست‌های کلی اصل ۴۴ به دلیل انحصاری تشخیص دادن بازار پسماند در حوزه جمع آوری و دسترسی فعالان صنعت بازیافت به انواع پسماند قابل بازیافت، دستورالعمل تنظیم بازار پسماند را تصویب کرد.
بر اساس این مصوبه دستورالعمل تنظیم بازار پسماند، شهرداری‌ها با رعایت قوانین و مقررات مربوط مکلفند در مرحله انتخاب یا صدور مجوز برای اشخاص حقیقی و حقوقی برای جمع آوری زباله و پسماند با اعلام عمومی و اخذ پیشنهاد از سوی کلیه داوطلبین واجد شرایط به نحو رقابتی و با ضوابط قانونی مشخص اقدام و مجوز یا پروانه صادره را صرفا در محدوده جغرافیایی و زمانی محدود و معین صادر کنند.
ضروری است کلیه مجوزهای صادره با ذکر جزئیات وظایف و تکالیف و محدوده مکانی و زمانی اشخاص دارای مجوز به صورت کاملا واضح و شفاف اعلام عمومی شود. براساس این مصوبه کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که مجوز یا پروانه جمع آوری پسماند را کسب کرده اند مکلفند مواد قابل بازیافت را تفکیک و به‌صورت قابل فروش و واگذاری، منحصرا از طریق سامانه‌های بورس کالا یا سامانه‌های دیگری که با همکاری سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و اتحادیه صنایع بازیافت ایجاد می‌شود به طریق مزایده عمومی و رقابت آمیز به واحدهای دارای پروانه بازیافت عرضه کنند.

 

 

19 مرداد 1400

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.