سیگنال‌هایی از سخنان آقای رئیسی برای بازارها

سیگنال‌هایی از سخنان آقای رئیسی برای بازارها

دولت رئیس جمهور محترم جناب آقای رئیسی هنوز شروع به کار نکرده با انبوهی از مشکلات رو در رو شده اند .

اما آنچه برای فعالان بازار اهمیت دارد نحوه واکنش ایشان نسبت به وقایع اخیر می باشد و اینکه از نوع این واکنش ها می‌توان تا حدودی به دیدگاه ها و نگرش ایشان برای حل مشکلات پی برد .

بی شک نحوه این مواجه می‌تواند تاثیرات مخصوص به خود را در بازار ارز بر جای بگذارد.

مطلب نخست اینکه ایشان در نخستین تماس تلفنی خارجی خود با یک دولت اروپایی با نخست وزیر واتیکان تماس حاصل کرده و بر لزوم اتحاد ایران و واتیکان برای حمایت از مظلومان و مقابله با زورگویان تاکید کردند.

انتخاب دولت خارجی اروپایی و نیز مضمون گفتگو شاید خوش‌بینی چندانی در خصوص علاقمندی ایشان برای ارتباط با دولت های غربی ایجاد نکند.

همچنین جناب آقای رئیسی در جلسه نشست بررسی مشکلات استان خوزستان بیان کردند که می بایست در خصوص مشکلات با مردم گفتگو کنیم و نباید چیزی را از مردم پنهان کنیم ایشان همچنین افزودند اگر در خصوص مشکلات با مردم بیان شفاف داشته باشیم مردم یقینا مشارکت خواهند کرد !

ادبیات ایشان در خصوص این موضوع نیز نشان می‌داد که دست کم در کوتاه مدت ایشان برنامه ای برای حل سریع مشکل پیش آمده ندارند !

شاید وضعیت امروز خوزستان را بتوان به وضعیت چند سال پیش دریاچه ارومیه تشبیه کرد ، که در حال خشک شدن بود و همین امر موجب بروز اعتراضاتی  شد .

در آن زمان دولت با وعده حل سریع مشکل به میدان آمد و با ورود به موقع  در مسئله دریاچه ارومیه و تخصیص اعتبارات لازم مشکل دریاچه ارومیه تا حدودی حل شد و یا آنکه دست کم از فاز بحران خارج گردید.

اما از نحوه سخنان آقای رئیسی که فرمودند اگر مردم از تنگناها آگاه باشند قطعا مشارکت خواهند کرد این نکته استنباط می‌شود که فعلا این مشکل در کوتاه مدت قابل حل نیست و ایشان خواهان مشارکت مردم برای حل مشکل هستند.

از موارد فوق شاید بتوان این استنباط را مطرح کرد که جناب آقای رئیس جمهور و تیم سیاست خارجی ایشان خود را برای شروع مذاکراتی سخت و شاید طولانی با غرب آماده می کنند و در حال آماده شدن برای رویارویی با شرایط دشوار هستند.

از طرف دیگر اعتراضات در خوزستان و کندی روند واکسیناسیون در کشور هم نمی تواند سیگنال مناسبی در زمان شروع دور جدید مذاکرات هسته ای باشد زیرا ممکن است این تفکر در اذهان طرف غربی تداعی شود که تحریم ها موثر بوده اند و اگر صبر کنند می‌توانند به توافق بهتری با ایران دست پیدا کنند.

 

کامران انصاری

تحلیلگر، معامله گر و مدرس بازار های مالی

1400/05/1

اشتراک گذاری

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email
Twitter
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *