سکوی صادرات یا قاچاق؟!

سکوی صادرات یا قاچاق؟!

سکوی صادرات یا قاچاق؟!

آدرس غلط روحانی درباره عملکرد مناطق آزاد/ سکوی صادرات یا قاچاق؟!

به گزارش خبرنگار مهر، حسن روحانی رئیس‌جمهور، روز ۴ مردادماه در حاشیه جلسه افتتاح طرح‌های مناطق آزاد با بیان اینکه دولت مناطق آزاد را به مراکز صادراتی و جذب سرمایه تبدیل کرده است،

گفته بود که مناطق آزادی که اخیراً تصویب شدند، در آینده‌ی نزدیک باید فعال شوند و مانند مناطق آزاد فعلی می‌توانند کشور را در مسیر تعامل سازنده با کشورهای همسایه و کشورهای جهان قرار دهند.

‌این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که بنابر گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، عملکرد مناطق آزاد ایران طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ مناسب نبوده است؛

به طوری که سهم این مناطق از صادرات غیرنفتی کشور تنها حدود %۱، از میزان تولید نیز یک درصد، از تعداد واحدهای تولیدی فعال در کشور کمتر از %۳، از جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی حدود %۱۰ و از اشتغال‌زایی کل کشور تنها ۴% است.

وحید شقاقی‌شهری” کارشناس اقتصادی، در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به عملکرد منفی مناطق آزاد در صادرات کالا، گفت:

متأسفانه در صادرات غیر نفتی این مناطق عملکرد خوبی نداشتند و عملاً به سکویی برای واردات غیر رسمی و قاچاق تبدیل شده‌اند، این در حالی است که هدف از تشکیل این مناطق توسعه صادرات کالا بوده است.

به گزارش خبرنگار مهر، اظهار نظر رئیس جمهور واکنش‌های بسیاری را از سوی مخالفان افزایش مناطق آزاد در رسانه‌ها به دنبال داشت.

این افراد بر این باورند که در شرایط فعلی و با بررسی عملکرد این مناطق، باید گفت که مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در طول سال‌های گذشته روزنه‌ای برای واردات غیر رسمی و قاچاق کالا بوده‌اند و با افزایش مناطق آزاد جدید، آمار قاچاق کالا روز به روز افزایش خواهد یافت.

خبرنگاری مهر

1400/05/09

اشتراک گذاری

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email
Twitter
Print
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها