ساخت محکم‌ترین شیشه جهان، قوی‌تر از الماس

ساخت محکم‌ترین شیشه جهان، قوی‌تر از الماس

ساخت محکم‌ترین شیشه جهان، قوی‌تر از الماس

دانشمندان در چین، مستحکم‌ترین و سخت‌ترین ماده شیشه‌مانندی را که تا‌کنون شناخته شده ساخته‌اند. این ماده شیشه‌‌مانند می‌تواند بلورهای الماس را به سادگی بخراشد.
محققان از جمله پژوهشگران دانشگاه یانشنان در چین یادآور شدند که این ماده جدید  که موقتا و آزمایشی AM-III نامگذاری شده است، ویژگی‌های «عالی» مکانیکی و الکتریکی دارد و به دلیل استحکام «فوق‌العاده بالا» و مقاومت در برابر سایش، می‌تواند در سلول‌های خورشیدی کاربرد داشته باشد.
بررسی خواص این ماده که در نشریه «نشنال ساینس ریویو» منتشر شده است، نشان می‌دهد که سختی این ماده به میزان ۱۱۳ گیگا پاسکال است؛ در حالی که در آزمون مشابه سنگ الماس طبیعی معمولا عددی بین ۵۰ تا ۷۰ را نشان می‌دهد.
دانشمندان در این مقاله یادآور می‌شوند: «اندازه‌گیری‌ها نشان می‌دهد که AM-III از نظر استحکام با الماس قابل مقایسه است و در مقایسه با سایر مواد مستحکم، برتر است.»
به گفته دانشمندان، AM-III  ازویژگی‌های جذب قابل‌تنظیم انرژی برخوردار است که با فیلم‌های نیمه‌هادی که معمولا در سلول‌های خورشیدی استفاده می‌شوند قابل مقایسه است.

در حالی که ساختار درونی منظم اتم‌ها و مولکول‌ها در بلورهای الماس در استحکام و پایداری فوق العاده آن نقش دارد، محققان دریافته‌اند که در AM-III، تلفیق نظم و بی‌نظمی مولکول‌ها است که به ایجاد خواص عجیب این ماده می‌انجامد.

محققان در این مقاله می‌نویسند: «ظهور این نوع از ماده بسیار محکم و فوق‌العاده قدرتمند نیمه‌رسانای بی‌شکل یک گزینه جایگزین عالی برای اغلب کاربردهای عملی به شمار می‌رود.»

 

 

21 مرداد 1400

اشتراک گذاری

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email
Twitter
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها