زوال گسترده؛ از حقوق شهروندی تا گردشگری

زوال گسترده؛ از حقوق شهروندی تا گردشگری

زوال گسترده؛ از حقوق شهروندی تا گردشگری

کارزار مخالفت با طرح«صیانت از فضای مجازی» را حدود یک میلیون نفر امضا کرده‌اند؛ طرحی جنجالی که تبدیل به هشتگی جدی در شبکه‌های مجازی شده؛ همان پلتفرم‌هایی که مردم اضطراب مسدودشدن‌شان را دارند. تقریبا کمتر کسی را پیدا می‌کنید که با اجرای این طرح موافق باشد. صدای اعتراض مردم عادی، اصناف، دانشجویان و… بلند است.
دایره مخالفت با طرح صیانت از کاربران تنها به کسب‌وکارها محدود نشده و حتی وزارت ارتباطات در آخرین روزهای فعالیت گزارشی مفصل را منتشر کرده است.
در نامه آذری‌جهرمی خطاب به قالیباف آمده است: «رویکرد حل مشکل در طرح پیشنهادی به‌نحوی است که خود معضلی جدید در اعتمادسازی به نظام حکمرانی مجازی کشور می‌شود و در مواردی می‌تواند معضلات اجتماعی، مدیریتی و حقوقی جدیدی ایجاد کند».
در ابتدای این گزارش آمده:
«طرح صیانت با حذف یا بی‌اثرکردن نقش وزارت ارتباطات از فضای مجازی و مسلوب‌الاختیارشدن وزیر ارتباطات، ایجاد نهاد موازی شورای‌عالی فضای مجازی به نهاد جدیدالتاسیس اختیار ایجاد نهاد تنظیم‌گری بخشی بدون طی مراحل قانونی داده است».

در این گزارش همچنین آمده است: «این طرح ضمن ایجاد بار مالی برای دولت در ابتدای دولت سیزدهم، نشان از اتخاذ رویکردی است که دولت را مقابل مردم و کسب‌وکارها قرار دهد و حتما در اجرا کشور را با چالش‌های جدیدتری از اهداف مورد نظر طرح قرار خواهد داد». نمایندگان مجلس می‌گویند این طرح سه تا پنج سال به‌صورت آزمایشی اجرا می‌شود اما واقعیت این است که این یک راه بدون بازگشت برای پایان اینترنت کنونی ماست.

 

19 مرداد 1400

اشتراک گذاری

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email
Twitter
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها