رشد قیمت طلا

معرفی دو عامل عبور طلا از مرز ۱۸۰۰ دلار

 

با انتشار گزارش شاخص خرید کالاهای فرآوری شده، امکان دارد فدرال رزرو تیپرینگ را به تعویق بیاندازد. این مسئله و تضعیف شاخص دلار باعث رشد قیمت طلا و عبور آن از ۱۸۰۰ دلار شد.

قیمت طلای جهانی روز گذشته بالای ۱۸۰۰ دلار قرار گرفت. قیمت طلا در شروع معاملات امروز نزدیک ۱۸۰۱ دلار قرار داشت. قیمت طلا تا ۱۸۰۴ دلار نیز بالا رفت و در ساعت ۱۳ عصر به وقت ایران روی ۱۸۰۱ دلار بود. تحلیل‌گران افت شاخص دلار در روز گذشته را در عبور طلا از مرز ۱۸۰۰ دلار موثر می‌دانند. علت دیگر به انتشار شاخص خرید کالاهای فرآوری شده مربوط می‌شود. شاخص خرید کالاهای فرآوری شده پایین‌تر از حد انتظار بود. ممکن است این مسئله باعث شود، فدرال رزرو زمان شروع کاهش خرید دارایی را( که یک سیاست انقباضی است ) عقب بیاندازد. تحلیل‌گران این دو عامل را علت اصلی رشد قیمت طلا عنوان می‌کنند.

تحلیل‌گران معتقدند مسئله تورم، کم‌آبی و مراقبت‌های بهداشتی در حال حاضر مهم‌ترین متغیرهای تاثیرگذار بر بازار هستند. آن‌ها معتقدند تورم در حال حاضر بالاست، اگر تورم در نزدیکی ۵.۵ درصد باقی بماند، و بازدهی اوراق در نزدیکی ۲.۵ درصد باشد، نگه‌دارندگان اوراق رفته رفته اوراق خود را به فروش می‌رسانند و در آن صورت تقاضا برای طلا افزایش خواهد یافت. این تحلیل‌گران معتقدند در شرایط حاضر قیمت طلا و نرخ بهره با هم افزایش خواهند یافت، زیرا ما در شرایط عادی نیستیم و شرایط تورمی است.

1400/6/3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.