رشد برخی از صنایع بورسی بعد از برجام

کدام صنایع بورسی بعد از برجام رشد می‌کنند؟

 

کارشناس بازار سهام علی صادقین می‌گوید: با فرضه شکل‌گیری احیای برجام در کشور، انتظارات تورمی کاهش پیدا و اصلاح در نرخ دلار شکل می‌گیرد. پس در نتیجه صنایع واردات محور که از تحریم‌ها تاثیر بسیار زیادی را برده بودند در این مقطع رشد خواهند کرد.

وی در این باره افزود: گروه‌های خودرویی، قطعه‌سازی، بانک‌ها و نهادهای واسطه‌گری مالی از جمله صنایعی هستند که بعد از احیای برجام رشد می‌کنند. اما اگر برجام و مذاکرات به نتیجه‌ای نرسد صنایع کامودیتی محور، پتروشیمی و کانی‌های معدنی روند صعودی را خواهد داشت.

از زمان روی کار آمدن دولت جدید نااطمینانی‌های زیادی در برخی از صنایع کشور شکل گرفته است. از جمله با قوت گرفتن ایده ساخت یک میلیون مسکن در چهار سال گمانه‌های مختلفی شکل گرفت مبنی بر آنکه دولت قرار است مصالح را ارزان‌تر از قیمت بازار از شرکت‌ها خریداری کند و همین موضوع به ترس و نااطمینانی در بازار سرمایه منجر شد.

علی صادقین در این باره می‌گوید: در حال حاضر مبنا را برای سیاست‌های دولت قیمت‌گذاری غیر دستوری و شفاف می‌گذاریم. زیرا قرار بر این است تا قیمت‌های بازار از طریق بورس کالا مشخص شود و این موضوع در شفافیت بازار سهام و غیردستوری شدن آن تاثیر مهمی را دارد.

اما باید دید آیا دولت با رها کردن صنایع بزرگ کشور مثل خودروسازی‌ها و فولاد کنار می‌آید یا قرار است همچنان در تعیین و کشف قیمت این محصولات دست داشته باشد؟

 

1400/6/31

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.