درباره ی Elastic supply token

درباره ی Elastic supply token

درباره ی Elastic supply token

توکن عرضه پرکشش (Elastic supply token) چیست؟

 

توکن عرضه پرکشش به روشی کار می کند که با دلیل تغییر قیمت توکن، عرضه در گردش کم یا زیاد می شود. این افزایش یا کاهش در عرضه با مکانیزمی به نام ریبیس (rebase) کار می کند. بنابراین بر اساس قیمت فعلی هر رمزارز، عرضه توکن از نظر الگوریتمی افزایش یا کاهش می یابد.

از برخی جهات ، علائم عرضه پرکشش را می توان با استیبل کوین ها موازی دانست. هدف آنها دستیابی به یک قیمت هدف است و عملکرد rebase این کار را تسهیل می کنند. با این حال ، تفاوت اصلی در این است که هدف توکن های ریبیس دستیابی به آن با عرضه متغیر (الاستیک/پرکشش) است.

تصور کنید پروتکل بیت کوین می تواند مقدار بیت کوین موجود در کیف پول های کاربر را برای دستیابی به یک قیمتِ هدف تنظیم کند. امروز ۱ بیت‌کوین دارید. شما فردا از خواب بیدار می شوید و ۲ بیت‌کوین دارید. اما هر یک از آنها نیمی از ارزش دیروز را دارند. این دقیقا مکانیزم rebase است.

ایده این است که منابع شما متناسب با کل عرضه، با افزایش قیمت تغییر نکرده اند. اگر قبل از ریبیس 1٪ از مقدار عرضه را داشتید، پس از آن نیز باید 1٪ داشته باشید. حتی اگر تعداد سکه های کیف پول شما تغییر کرده باشد. در واقع، صرف نظر از قیمت آن، سهم خود از شبکه را حفظ می کنید.

1400/6/31

اشتراک گذاری

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email
Twitter
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *