دامیننس بیت کوین چیست؟

دامیننس بیت کوین چیست؟

دامیننس بیت کوین چیست؟

آشنایی با کاربرد و مفهوم دامیننس بیت کوین

 

به لحاظ ارزش بازار، بیت کوین بزرگترین ارز رمزنگاری شده جهان است و بخش عمده­ای از حجم معاملات (و نگاه معامله گران) در بازار ارزهای رمزنگاری شده را در اختیار دارد. این شاخص در ابتدا برای نشان دادن نقش کلیدی بیت کوین در کل اقتصاد رمزنگاری ایجاد شد. دامیننس می­تواند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد. همچنین محدودیت­هایی دارد که سرمایه گذاران نباید از آن­ها غافل شوند.

در گذشته­ های نه چندان دور که بیت کوین تنها ارز رمزنگاری شده قابل مبادله بود، دامیننس آن تقریباً 100 درصد بود. اما امروزه با وجود صدها ارز رمزنگاری شده جدید که به بازار تزریق شده ­اند و با افزایش محبوبیت ICO ها پس از معرفی اتریوم و استاندارد توکن ERC-20، مسلماً تسلط بیت کوین از این مقدار کمتر است. این واقعیت لزوماً چیز خوب یا بدی نیست. و کاربرد و مفهوم BTC Dominance صرفاً ابزاری است که می­تواند دیدگاه بهتری نسبت به نحوه تکامل فضای رمزنگاری شده به ما ارائه دهد.

دامیننس بیت کوین معیاری است که تعیین می­کند چه مقدار از ارزش بازار یا همان مارکت کپ (Market Cap) کل ارزهای رمزنگاری شده مربوط به بیت کوین است. فرضاً اگر مارکت کپ کل رمز ارزها درحال حاضر 100 میلیارد دلار و مارکت کپ بیت کوین 50 میلیارد دلار از این مقدار باشد، دامیننس بیت کوین 50 درصد خواهد بود. به همین سادگی!

1400/6/31

اشتراک گذاری

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email
Twitter
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها