خطر بزرگی که معامله گران و سرمایه گذاران تازه کار را تهدید میکند!

اقتصاد ایران بطور کلی همواره یک اقتصاد نفتی بوده است و این اقتصاد تک محصولی زمانی که شریان فروش نفت در آن قطع شد دچار اختلال گردید .

تورمی که در اثر قطع درآمدهای نفتی بوجود آمد باعث شد که در سال‌های گذشته بازار بورس و بازار ارز سیری صعودی بخود بگیرند ، قیمت ارز تا رقم بی سابقه ۳۳۰۰۰ دلار بالا رفت و شاخص کل بازار بورس به ابر کانال دو میلیون واحد رسید .

و البته رونق بازار های مالی در داخل کشور همزمان شد با پاندمی کرونا که موجی از تزریق نقدینگی از طرف قدرت های اقتصادی را به همراه داشت .

اقتصادهای بزرگ در سطح جهانی همگی به منظور مقابله با رکود ناشی از همه گیری کرونا سیاست های  مالی انبساطی را در پیش گرفتند که نتیجه آن رشد بازارهای مالی در سطح جهانی بود .

در کشور ما نیز تنها بازار جهانی در دسترس  بازار رمز ارزها بود که همراه با دیگر بازارهای جهانی رشد بی سابقه ای را تجربه کرد .

البته رشد قیمت ها در این بازار علاوه بر  سیاست های مالی انبساطی در سطح جهانی حاصل اقبالی بود که مردم دنیا نسبت به پول‌های مستقل از  دولت ها از خود نشان دادند.

همین رشد بی سابقه بازار های مالی در سطح داخلی و سطح بین المللی از یک سو و رکود در کسب و کارها بنا به مشکلات ناشی از تحریم  و بیماری کرونا از سویی دیگر  باعث گردید عده بسیاری که هیچگونه تجربه و سابقه کاری در زمینه بازارهای مالی نداشتند به سودای کسب سود سرمایه خود را وارد بازارهای مالی کنند.

آنچه که لازم می‌دانم در اینجا خاطر نشان کنم آن است که اکنون کلیه بازارها از جمله بازار بورس،  بازار ارز ، و بازار رمز ارزها در کلیت خود در  شرایط رنج و ساید به سر می‌برند.

روال کار در بازارهای مالی عموما  این چنین است که سرمایه گذاران آماتوری که در قیمت های پایین و پیش از رشد قیمت ها وارد بازار شده اند در دوران اصلاح و رنج  تمامی آنچه را که اندوخته اند به بازار باز می گردانند و آن دسته از سرمایه گذاران و معامله گران تازه کار  که دیر هنگام وارد بازار می شوند سرمایه خود را از کف می دهند.

آنچه که امروز معامله گران تازه کار لازم است به آن توجه داشته باشند این است که فارغ از جار و جنجال های فضای رسانه ای و سوشال مدیا و سلبریتی ها و اینفلوئنسرهای  مالی و موفقیت  بطور کلی بازارهای مالی چه بازارهای خارجی و چه بازارهای داخلی در دوران رنج و ساید به سر می‌برند در این دوران که به عقیده من احتمالا  یک الی دو سال بطول خواهد انجامید  بهترین استراتژی همان خرید در کف ها و خروج در سقف ها است و آگاهی از این نکته که در طول سال‌ و یا سال های آینده بازار های مالی محل کسب سود های سرشار نخواهند بود.

 

کامران انصاری

تحلیلگر، معامله گر و مدرس بازار های مالی

1400/04/28

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.