تبدیل شدن استکهلم به «کارخانه تک‌شاخ‌ها»

تبدیل شدن استکهلم به «کارخانه تک‌شاخ‌ها»

 تبدیل شدن استکهلم به «کارخانه تک‌شاخ‌ها»

استکهلم چگونه به «کارخانه تک‌شاخ‌ها» تبدیل شد

 

بعد از سیلیکون ولی آمریکا، سرانه تولید شرکت‌های به اصطلاح «تک‌شاخ» در پایتخت سوئد، بیش از هر کشور دیگری است. با اینکه استکهلم فقط ۹۷۰ هزار نفر جمعیت دارد، محل تولد برندهای جهانی معروفی مثل اسکایپ، اسپاتیفای، ماین‌کرفت و کندی کراش است.

کارشناسان می‌گویند چند فاکتور – از جمله موفقیت جهانی شرکت‌های معروف سوئدی، دوراندیشی دولت و برنامه‌ریزی زیرساختی – محیطی را پرورش داده که باعث به وجود آمدن ۲۲ هزار کسب‌وکار تکنولوژی، تنها در این شهر شده است.

توجهی که استکهلم در این زمینه جلب می‌کند، به سرمایه‌گذاری بیشتر هم منجر شده است. در سال ۲۰۱۵ از نظر رشد قراردادهای جدید در شهرهای جهان، استکهلم پس از پکن، رتبه دوم را به دست آورد. سال قبل از آن، ۷۸۸ میلیون دلار سرمایه خطرپذیر، به شرکت‌های سوئدی تزریق شده بود. استکهلم ۱۵ درصد کل سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را که وارد بخش تکنولوژی اروپا می‌شود، در اختیار دارد. به گفته کارشناسان، برای کشوری با درآمد بالا که اندازه آن با سوئیس قابل مقایسه است، باید گفت سوئدی‌ها عملکردی عالی در عرصه استارت‌آپی دارند.

در سال ۲۰۰۵ شرکت مخابرات سوئدی اسکایپ به ارزش ۶/ ۲ میلیارد دلار توسط eBay خریداری شد. سپس مایکروسافت در سال ۲۰۱۱ این شرکت را به ارزش ۵/ ۸ میلیارد دلار خرید که بزرگ‌ترین تملک تاریخ مایکروسافت تا آن زمان بود. شرکت نرم‌افزاری سوئدی MySQL هم در سال ۲۰۰۸ توسط مایکروسیستمز به ارزش یک میلیارد دلار خریداری شد و حالا اوراکل مالکیت آن را دارد.

1400/6/13

اشتراک گذاری

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email
Twitter
Print
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها