بانک مرکزی یا ناموس بانک مرکزی؟!

بانک مرکزی یا ناموس بانک مرکزی مسئله این است؟!

جناب آقای دکتر همتی رئیس اسبق بانک مرکزی پستی در اینستاگرام منتشر کردند و از رئیس جمهور آقای دکتر روحانی بابت عزل خودشان از این مقام انتقاد کردند که البته به عقیده من انتقاد کاملا درستی است مطابق با قانون رئیس جمهور اجازه برکناری ریاست بانک مرکزی را ندارد و تنها مجمع تشخیص مصلحت نظام است که می‌تواند ریاست بانک مرکزی را از کار برکنار کند .

بنده هم اعتقاد دارم اگر قرار باشد که تحریم ها برعلیه ایران لغو نشوند و یا آنکه به درازا بکشند و همزمان دولت نیز به مانند گذشته استقلال بانک مرکزی را به رسمیت نشناسد ، در نهایت امر ایران نیز به سمت ونزوئلا شدن گام بر خواهد داشت و در شرایط فعلی کشور استقلال واقعی بانک مرکزی از هر امر دیگری پر اهمیت تر است .

تامین منابع مالی دولت می بایست دغدغه دولت باشد و نه بانک مرکزی ، اگر دولت توان صادرات نفت و کسب درآمد برای خود را ندارد این مشکل دولت است و نه مشکل بانک مرکزی ، دولت یا باید راهکاری برای فروش نفت بیابد حال از طریق دیپلماسی و حصول توافق و یا آنکه راه حلی برای جبران عدم فروش نفت پیدا کند مانند اخذ مالیات از بنگاه های اقتصادی خصولتی و نهادها و بنگاه های بزرگ اقتصادی که در حال حاضر مالیات پرداخت نمی کنند و یا روش هایی  مانند فروش اوراق قرضه و واگذاری سهام شرکت های دولتی  …

تامین کسری منابع دولت ارتباطی به بانک مرکزی ندارد! و بانک مرکزی می بایست به وظیفه اصلی خود که کنترل نقدینگی و پایه پولی کشور است بپردازد .

 

تا اینجا بنده کاملا با نظر جناب آقای دکتر همتی موافق هستم اما ایشان در بخش دیگری از پست اینستاگرامی خود از افزایش بی سابقه ذخایر طلا و اسکناس بانک مرکزی  آنهم در زمان تحریم های آمریکا بعنوان یکی از افتخارات خود یاد می کنند!

اگر همچون من فعال و معامله گر قدیمی بازار ارز و دلار  باشید احتمالا سخنرانی جناب آقای دکتر همتی در روز معارفه ایشان را به خاطر می آورید ایشان در این سخنرانی فرمودند دلارهای بانک مرکزی ناموس بانک مرکزی است و من هیچگاه آن را برای کنترل نقدینگی و یا کنترل بازار به مصرف نخواهم رساند .

و البته ایشان در طول سال‌های تصدی خودشان در این پست دقیقا به آنچه که گفته بودند پایبند ماندند.

جناب آقای دکتر همتی تقاضای ارزی را بشدت سرکوب کردند ، و در تمام این دوران نرخ تورم و رشد نقدینگی در کشور اصولا برایشان بی اهمیت بود .

ایشان هیچگاه نخواستند با استفاده از منابع ارزی اندکی از میزان نرخ تورم در کشور بکاهند و یا نقدینگی را مهار کنند ،  برای آقای دکتر همتی اینها مسائل بی ارزش و بی اهمیتی بودند و نتیجه این سیاست ایشان  نرخ تورم وحشتناک فعلی در کشور است  و آنچه که افتد و دانی!

جناب آقای دکتر  تنها یک اندیشه در سر داشتند و آن محافظت از ناموس بانک مرکزی بود که البته بخوبی هم از عهده این مهم بر آمدند و از این ناموس به خوبی محافظت نمودند، من سخن ایشان مبنی بر بی سابقه بودن میزان ذخایر اسکناس و طلا در بانک مرکزی را به واقع قبول دارم.

اینجانب قصد نقد آقای دکتر همتی را ندارم

شاید در شرایط تحریمی کشور راه حل دیگری در مقابل ایشان قرار نداشت که به عقیده من داشت،

اما گمان نمی‌کنم بتوان از افزایش میزان ذخایر طلا و اسکناس بانک مرکزی در عوض چنین تورم کمر شکنی در کشور بعنوان سند افتخار نام برد.

کامران انصاری

تحلیلگر، معامله گر و مدرس بازار های مالی

1400/04/24

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در print
Print
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها
ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 15 دقیقه است

    0
    افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
    ()
    x