ایران بعد از طالبان

 

 

 

در میان چشمان بهت زده مردم جهان یک گروه تروریستی توانست کنترل یک کشور را در دست بگیرد.

روز گذشته شاهد صحنه هایی تکان دهنده بودیم پیشروی طالبان در افغانستان از چند هفته پیش آغاز شد و روز گذشته زمانی که تصاویر جنگجویان طالبان را در دفتر ریاست جمهوری دیدیم اطمینان یافتیم که همه چیز به پایان رسیده است .

متاسفانه برخی از مقامات کشورمان در روزهای اخیر سعی داشتند وانمود کنند که این گروه طالبان با آن گروه طالبانی که محمود صارمی و هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف را به شهادت رساندند متفاوت است . اما هر سال وقتی روز خبرنگار را به یاد محمود صارمی عزیر گرامی میداریم به خاطر می آوریم که این گروه طالبان همان گروه طالبان است و هیچ تفاوتی نکرده است . یک گروهک تروریستی که اکنون بر یک کشور حکمرانی می کند .

اکنون مرزهای شرقی ایران برای همیشه نا امن شده اند تاسیسات بزرگ صنعتی تولید سنگ آهن که در خاف قرار دارد و سرمایه گذاری های بسیار عظیمی که در آن منطقه انجام شده هر لحظه در معرض تهدید خرابکارنه از طرف طالبان قرار دارد ‌.

در سال‌های اخیر ایران همواره با رعایت اصل حسن همجواری در کنار همسایگان خود زندگی کرده است اما حالا صاحب همسایه ای شده است که پایبند به هیچ اصل و حقوق قانونی و بین المللی نیست زیرا که اصولا یک گروهک تروریستی است و از یک گروهک ترویستی نمی توان چنین انتظاری را داشت.

حالا هر گونه بی ثباتی سیاسی در داخل ایران می‌تواند زمینه را برای هجوم طالبان به مرزهای شرقی ایران فراهم کند . تا پیش از این افغانستان یکی از سه مقصد صادراتی کالاهای ایرانی بود که  پس از این نخواهد بود همچنین شهر هرات یکی از مبادی ورود دلار به شهر مشهد به حساب می آمد و مشهد نیز نقش تعیین کننده ای در تعیین قیمت دلار داشت که به احتمال زیاد این کانال ورود غیر رسمی ارز به کشور نیز  بسته خواهد شد.

بعلاوه همواره این خطر وجود خواهد داشت که دولت هایی نظیر عربستان سلاح های پیشرفته ای را در اختیار طالبان قرار دهند تا  طالبان حملاتی را از داخل خاک افغانستان به نقاطی در عمق خاک ایران صورت دهد . مشابه با حملاتی که حوثی های یمن بر علیه ریاض به انجام می رسانند.  به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان یک تهدید امنیتی بسیار جدی برای ایران است تهدیدی که احتمال دارد هزینه های مادی و انسانی بسیاری را در آینده بر کشورمان و همینطور دیگر کشورهای منطقه و حتی جهان  تحمیل کند

 

کامران انصاری

تحلیلگر، معامله گر و مدرس بازار های مالی

1400/05/25

3 Responses

  1. کاملا درست و منطقی و بجاست حکومت ایران لحظه را میبیند و آینده کشور د طالبان را نمیبیند

  2. سلام آقای کامرانی عزیز.دیشب وقتی توی اخبار شنیدم که یه تحلیلگر ایرانی راجب تحولات افغانستان صحبت میکرد همینطوری اشک میریختم ایشون میگفتن دولت قبلی افغانستان نامشروع بوده و توسط آمریکا بر حکومت نشسته و اینکه طالبان حکومتی هست که مردم افغانستان میخواد و اون طالبان دیگه طالبان قبل نیست و تمام کشورهای همسایه باید به طالبان کمک کنند تا به رسمیت شناخته بشه.تا صبح نتونستم بخوابم در عجبم که چطور ایران انقدر بی‌پرده از گروه تروریستی که نسل کشی شیعیان و به بردگی گرفته شدن زنان و دختران و سر بریدن پسران جوان جز افتخاراتشون هست رو چنین بی‌پرده حمایت میکنند. در عجبم از اینکه انسانیت چطور به تماشا نشسته تا یه مشت گرسنه ی وحشی جاهل تا دندان مسلح تسلط کشوری رو بدست بگیرند که مردمانش سالهاست از جنگ و درگیری خسته شدن و دیگه توانایی خون و خونریزی رو ندارن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.