اولین مبادله اتمیک سواپ با موفقیت انجام شد

اولین مبادله اتمیک سواپ با موفقیت انجام شد

اولین مبادله اتمیک سواپ با موفقیت انجام شد

موفقیت اولین مبادله اتمیک سواپ بین مونرو و بیت‌کوین

 

پروتکل COMIT از ابتدای سال ۲۰۲۱ باهدف دستیابی به روشی برای مبادله بیت کوین (BTC) و مونرو (XMR) درحال‌توسعه بوده است. در ماه مه مشخص شد که امکان استفاده از اتمیک سواپ (Atomic Swap) بین مونرو و بیت کوین به شبکه اصلی مونرو اضافه شده و اکنون برخی از کاربران شروع به مبادله اتمی BTC و XMR کرده‌اند.

مبادله اتمی پروتکلی است که بر اساس آن، دو ارز دیجیتال متفاوت در بلاک چین‌های مختلف بی‌هیچ واسطه‌ای و بدون نیاز به اعتماد به دیگری مبادله می‌شوند. این بدان معناست که اگر کسی بخواهد ارز دیجیتال A را با ارز دیجیتال B عوض کند، می‌تواند بدون نیاز به مراجعه به صرافی‌های متمرکز یا غیرمتمرکز آن را انجام دهد.

مبادله اتمی هر دو طرف معامله را ملزم به دریافت وجوه در بازه زمانی مشخص با استفاده از تابع هش رمزنگاری می‌کند. درصورتی‌که یکی از طرفین معامله نتواند تراکنش را در بازه زمانی مشخص تأیید کند، کل تراکنش باطل شده و انتقال وجوه صورت نخواهد گرفت.

با این حال در رابطه با مونرو، مشکلی وجود دارد. به دلیل فناوری امضای حلقه‌ای (Ring Signature) مونرو که به منظور حفظ حریم خصوصی استفاده می‌شود، هویت فرستنده تراکنش همواره نامشخص است.

مونرو چگونه این مشکل را حل کرده است؟

پروتکل ابتدا بیت کوین را ارسال می‌کند و در صورت وجود مشکل، سیستم بیت کوین را بازخواهد گرداند. البته این فرایند بسیار پیچیده است و اینجا به‌صورت ساده آن را عنوان کرده‌ایم.

 

1400/5/30

اشتراک گذاری

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email
Twitter
Print
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها