افزایش سرسام‌آور کارمزد تراکنش‌ها اتریوم

افزایش سرسام‌آور کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم!

 

شبکه اتریوم بار دیگر در کانون توجه‌ها قرار گرفته است – این‌بار به دلیل رشد قابل‌توجه کارمزدهای آن. در یک هفته گذشته، کارمزد تراکنش‌ها در شبکه اتریوم به طور چشمگیری افزایش یافته و از ۱۱ دلار برای هر تراکنش به حدود ۳۳ دلار رسیده است.

در مقابل، همزمان با رشد چشمگیر توکن‌های بخش دیفای و توکن‌های غیر قابل تعویض (NFT)، کارمزدهای شبکه اتریوم نیز افزایش یافته و در عرض یک هفته، با یک رشد تقریبا ۲۰۰ درصدی به صورت میانگین از ۱۱ دلار به ۳۳ دلار به ازای هر تراکنش رسیده است.

هزینه تعامل با قراردادهای هوشمند و پلتفرم‌های وب ۳ (Web3) حتی بدتر بوده و طبق گزارش کاربران، کارمزدهای صرافی‌های غیرمتمرکزی مانند یونی سواپ (Uniswap) و پلتفرم‌های معاملاتی توکن‌های NFT مانند اوپن سی (Opensea)، از ۳۰۰ دلار و حتی گاهی از هزار دلار نیز فراتر رفته است.

مهم‌ترین رقبای اتریوم در حال حاضر شبکه هوشمند بایننس (Binance Smart Chain)، کاردانو (Cardano)، سولانا (Solana)، پولکادات (Polkadot)، ترا (Terra)، اولانچ (Avalanche)، ترون (Tron)، کازماس (Cosmos) و ایاس (EOS) هستند. همه این شبکه‌ها، در تلاشند تا با ارائه خدمات با کارمزد کمتر و سرعت بالاتر برای تعامل با برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (دیفای) کاربران بیشتری را به اکوسیستم خود جذب کنند و حتی برخی از آنها، رشد قابل‌توجهی را در این زمینه داشته‌اند.

اگرچه ارتقای شبکه به اتریوم ۲.۰ می‌تواند مشکلات اتریوم در این زمینه را حل کند، اما انتشار کامل آن حداقل تا سال ۲۰۲۲ میلادی به طول خواهد انجامید.

1400/6/10

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.