اثر تجاری عضویت ایران در سازمان شانگهای

اثر تجاری عضویت ایران در سازمان شانگهای

اثر تجاری عضویت ایران در سازمان شانگهای

اثر تجاری عضویت ایران در سازمان شانگهای

 

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران  و چین با اشاره به‌ عضویت قدرت‌های اقتصادی جهانی و منطقه‌ای در سازمان همکاری‌های شانگهای، گفت: عضویت ایران در این سازمان، فرصت‌های خوبی‌ را برای توسعه مبادلات تجاری و افزایش صادرات فراهم می‌‌کند.

عضویت ایران در این سازمان، علاوه بر دستاوردهای سیاسی و امنیتی، فرصت‌های اقتصادی گسترده‌ای را نیز پیش‌روی فعالان اقتصادی کشورمان قرار می‌‌دهد و مسیر مبادلات تجاری با کشورهای عضو را تسهیل می‌کند.

بر همین اساس، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین با بیان اینکه پیمان شانگهای در آغاز بر مبنای مبارزه علیه تروریسم تعریف شد، اظهار کرد: این سازمان اهداف امنیتی را در منطقه دنبال می‌کرد، اما همان‌طور که پیش‌بینی می‌‌شد با توجه به‌ توان کشورهای عضو، این پیمان، نقش اقتصادی پررنگی را بر عهده گرفت.

وی با بیان اینکه بسیاری از همکاری‌های این سازمان در قالب احیای جاده ابریشم توسعه پیدا کرد، افزود: با استفاده از ظرفیت کشورهای عضو، برگزاری هر ساله‌ی نمایشگاه تجاری در چین برنامه‌ریزی شده تا اعضا بتوانند محصولات خود را به ‌نمایش بگذارند که ایران نیز طی سال‌های اخیر مشارکت داشته است.

حریری با بیان اینکه کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای یک‌سوم جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند، تاکید کرد: دو اقتصاد بزرگ دنیا شامل چین و هند در کنار ایران و روسیه با بیشترین ذخایر گاز و نفت جهان در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند که نشان‌دهنده تجمیع قدرت‌های جهان در یک سازمان است.

وی با اشاره به‌اشتراکات فرهنگی فراوان کشورهای عضو اظهار کرد: با توجه به‌تمام پتانسیل‌ها برای همکاری، عضویت دائم ایران در این سازمان فرصتی برای بهره‌مندی از مزایای یک پیمان منطقه‌ای است.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین تصریح کرد: از دیگر مزیت‌های عضویت ایران در این پیمان چند‌جانبه‌، شناسایی نقاط ضعف و توسعه روابط برای عضویت در دیگر سازمان‌ها از جمله سازمان تجارت‌جهانی است که می‌تواند تمرینی برای واردات و صادرات بدون‌تعرفه یا موافقت‌نامه‌های آزاد و ترجیحی باشد.

به‌گفته حریری، عضویت دائم ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای فرصت خوبی ‌است تا نشانه‌های توسعه تجاری و افزایش صادرات تحقق یابد.

1400/6/28

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در email
Email
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در print
Print
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x
()
x