اثرات جهش های کرونا

اثرات جهش های کرونا

اثرات جهش های کرونا

اثر جهش های کرونا روی رشد اقتصادی جهان

 

بهبود اقتصادی در کشورهای دارای نرخ بالای واکسیناسیون، رشد اقتصاد جهان را در سال جاری میلادی تا ۵.۳ درصد بالا می‌برد.

اقتصاد دنیا به دنبال رکود ۳.۸ درصدی در ۲۰۲۰ بخاطر همه‌گیری کرونا، ۵.۳ درصد در ۲۰۲۱ رشد خواهد داشت. نرخ رشد اقتصاد در سال جاری میلادی حتی بهتر از رشد اقتصادی در ۲۰۱۱ پس از رکود مالی جهانی خواهد بود.

طبق گزارش موسسه دان اند برادستریت هند در مورد دورنمای اقتصاد جهان، شاخص‌های حساسیت مصرف‌کنندگان و کسب و کار در کشورهای دارای نرخ بالای واکسیناسیون بهبود یافته است.

اختلاف در برنامه‌های واکسیناسیون در کشورهای توسعه یافته و در حال ظهور در دورنمای رشد اقتصادی آنها هم تاثیر گذاشته است.

در حالی که ۴۰ درصد از جمعیت کشورهای پیشرفته کاملا واکسینه شده‌اند، پوشش واکسیناسیون در اقتصادهای در حال توسعه تنها ۱۱ درصد است.

این موسسه اعلام کرد علی رغم رشد اقتصادی در ماه های اخیر، توقف طرح‌های محرک اقتصادی بر جریان نقدینگی کسب و کارها و ترازنامه‌ها در میان شرکت‌های آسیب‌پذیر کوچک و متوسط تاثیر خواهد گذاشت.

طبق این گزارش: «تقاضای داخلی که پیش‌برنده فعالیت اقتصادی بدون در نظر گرفتن صادرات است، ۱۳.۸ درصد در آمریکا در سه ماهه دوم سال جاری میلادی نسبت به سال قبل افزایش یافته است. این رقم برای اسپانیا ۲۰.۴ درصد و در هنگ کنگ ۸.۹ درصد بوده است. البته متوسط رشد سالانه طی دو سال گذشته هنوز هم پایین تر از سطح قبل از بحران کرونا در تمامی موارد است».

 

کرونا

1400/5/28

اشتراک گذاری

Facebook
WhatsApp
Telegram
Email
Twitter
Print

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

واتساپ
تلگرام
اینستاگرام
پشتیبانی در پیام رسان ها