آمادگی دولت برای اداره کشور بدون توافق با غرب

 

از علائم و شواهد پیداست که گویی دولت جدید خود را آماده می‌کند که کشور را بدون حصول توافق با غرب اداره کند امری که البته چندان هم دور از انتظار نبود .گزینه پیشنهادی برای تصدی پست وزارت امور خارجه جناب آقای امیرعبداللهیان یکی از افراد بسیار نزدیک به محور مقاومت هستند و تسلط بسیار خوبی به زبان عربی دارند ، در برنامه های وزیر پیشنهادی نفت نیز اثری از پروژه های توسعه دیده نمی شود تمرکز ایشان بر حفظ صادرات موجود و استفاده از همه ظرفیت ها برای فروش نفت است . در بخش گاز و میعانات گازی نیز نشانی از برنامه های مربوط به توسعه وجود ندارد و تمامی برنامه ها بر محور  کنترل تقاضا قرار گرفته است .

وزیر پیشنهادی اقتصاد نیز به صراحت و بدون توجه به اثرات تورمی افزایش نرخ ارز صحبت از عدم سرکوب نرخ ارز در دولت آینده  می کنند فارغ از درست یا غلط بودن این دیدگاه می‌توان عدم امیدواری به حصول درآمدهای ارزی را از این دیدگاه ایشان استنتاج کرد .

در برنامه های وزیر جدید پیشنهادی اقتصاد همچنین افزایش میزان اخذ مالیات تا سطح ۵۰ درصد پیش

 

بینی شده است آنهم نه از محل افزایش نرخ مالیات از شرکت هایی که اکثرا از انواع رانت های دولتی برخوردار هستند بلکه از محل تنوع بخشی از محل درآمد افراد .

برنامه کوتاه مدت ارائه  شده از طرف وزیر اقتصاد برای تامین کسری بودجه نیز افزایش جذابیت نرخ اوراق قرضه برای سرمایه گذاری عنوان شده است همه این برنامه ها و نشانه ها حکایت از آن دارد که دولت خود را برای اداره امور کشور با تکیه بر توان داخلی آماده می کند و ظاهرا قرار نیست که توافقی در کار باشد تمرکز بر توان داخلی برای حل مشکلات پیش از این نیز بارها در بوته آزمایش قرار گرفته است و اکثرا نتایج مشابهی به ارمغان آورده است  شاید بعنوان آخرین نمونه بتوان از تولید واکسن داخلی کرونا نام برد امری که امروز کمتر مسئولی در مورد آن سخن می گوید و همگان  بر تسهیل و افزایش روند واردات واکسن برای کنترل بیماری تاکید دارند.

باید منتظر ماند و دید آیا اینبار تمرکز بر توان داخلی برای حل مشکلات  منجر به حصول نتیجه مورد نظر خواهد شد یا خیر

کامران انصاری

تحلیلگر، معامله گر و مدرس بازار های مالی

1400/05/24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.